OBLIGATORYJNE SZKOLENIE BIEGŁYCH REWIDENTÓW KODEKS SPÓŁEK HANDLOWYCH DLA BIEGŁYCH I KSIĘGOWYCH
NAZWA KURSU "KODEKS SPÓŁEK HANDLOWYCH DLA BIEGŁYCH REWIDENTÓW I KSIĘGOWYCH"
Termin szkolenia: 18.11.2019r godz. 9.30
Miejsce realizacji: sala wykładowa SKwP O/Nowy Sącz przy ul. Kochanowskiego 18
Moduł 28 - 8 godzin szkolenia - 1 dzień
Informacja dla Biegłych Rewidentów
Liczba godzin szkolenia w 3-letnim okresie rozliczeniowym , który rozpoczął się 1.01.2018 r
Kurs skierowany jest głównie do osób wpisanych na listę biegłych rewidentów.
Liczba godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów wykonujących i niewykonujących zawodu w 3-letnim okresie rozliczeniowym wynosi 120 godzin lekcyjnych, w tym:
- co najmniej 72 godziny lekcyjne szkolenia przeprowadzonego przez KRBR lub jednostkę uprawnioną,
- co najwyżej 48 godzin lekcyjnych samokształcenia.
W każdym roku kalendarzowym biegły rewident musi odbyć co najmniej 24 godziny lekcyjne doskonalenia zawodowego, w tym:
- co najmniej 16 godzin lekcyjnych szkolenia przeprowadzonego przez KRBR lub jednostkę uprawnioną,
- co najwyżej 8 godzin lekcyjnych samokształcenia.
Oznacza to, że biegły rewident ma obowiązek w każdym roku odbyć co najmniej 24 godziny lekcyjne szkolenia (w tym nie więcej niż 8 godzin lekcyjnych samokształcenia), co da łącznie po trzech latach 72 godziny lekcyjnych szkolenia (w tym nie więcej niż 24 godziny lekcyjne samokształcenia). Dodatkowo biegły rewident musi uzupełnić odbyte minimum szkoleniowe o 48 godzin szkolenia (w tym co najwyżej 24 godziny samokształcenia) w dowolnym roku przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.
Na zakończenie okresu rozliczeniowego biegły rewident musi wykazać 120 godzin odbytego szkolenia (w tym nie więcej niż 48 godzin samokształcenia).
Szczegółowy wykaz obowiązków i wymagań formalnych związanych z obligatoryjnym doskonaleniem zawodowym biegłych rewidentów, znajdziecie Państwo na stronie internetowej PIBR.
Treści kształcenia:
1. Akceptacja klienta i zlecenia
- Informacje, które można uzyskać o spółce prawa handlowego z lektury odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS.
- Wystarczalność kompetencji zawodowych w zakresie znajomości zagadnień kodeksu spółek handlowych (podjęcie się zlecenia).
- Umowa o badanie sprawozdania finansowego, potwierdzenie przez kierownika jednostki odpowiedzialności za sprawozdanie finansowe – powiazanie z zagadnieniami reprezentacji badanej jednostki i definicją kierownika jednostki
2. Planowanie badania
- Zrozumienie jednostki i jej działalności.
- Identyfikacja znaczących ryzyk (identyfikacja szczególnych transakcji i/lub zdarzeń wymagających szczególnej reakcji biegłego rewidenta w badaniu).
- Planowanie reakcji na ryzyka na poziomie sprawozdania finansowego i stwierdzeń biegłego rewidenta
3. Przeprowadzanie badania sprawozdania finansowego
Typowe zagadnienia występujące w procesie badania sprawozdania finansowego:
Spółki osobowe:
- Specyfika funkcjonowania spółek osobowych.
- Podejmowanie uchwał wspólników w spółkach osobowych.
- Stosunki majątkowe w spółkach osobowych (m.in. instytucja wkładu i udziału kapitałowego, zbycie ogółu praw i obowiązków, podział zysków i strat i inne).
- Pożyczki i inne formy finansowania pochodzące od wspólników.
Spółki kapitałowe:
- Powstawanie spółek kapitałowych, spółka w organizacji.
- Organy spółek kapitałowych, ich kompetencje i zakres działania.
- Podejmowanie uchwał przez organy spółek kapitałowych, ich ważność i skuteczność.
- Dopłaty.
- Umorzenie udziałów.
- Zasady podziału zysku w spółkach prawa handlowego.
- Sprawozdania finansowe spółek prawa handlowego – zatwierdzanie, zgłaszanie do sądu rejestrowego i urzędu skarbowego.
- Szczególne transakcje powiązane z zagadnieniami wynikającymi z Kodeksu spółek handlowych wymagające reakcji biegłego rewidenta (wkłady pieniężne i niepieniężne do spółek prawa handlowego połączenia, przekształcenie, podziały, likwidacje etc.).
4. Rola biegłego rewidenta w procesach restrukturyzacji:
- Podziały, połączenia i przekształcenia jednostek.
5. Usługi atestacyjne przeprowadzane przez biegłych rewidentów określone w Kodeksie spółek handlowych – charakterystyka usługi, jej przeprowadzanie i dokumentowanie
- Badanie planu przekształcenia spółki handlowej (art. 559).
- Badanie sprawozdania założycieli spółki akcyjnej (art. 312 w związku z art. 311).
- Badanie sprawozdania zarządu w związku z zamiarem nabycia majątku spółki od akcjonariuszy (art. 394 i 312 w związku z art. 311).
- Badanie sprawozdania zarządu spółki akcyjnej w związku ze zwykłym podwyższeniem kapitału zakładowego (art. 431 i 312).
- Badanie rachunku zysków i strat wraz z informacją dodatkową spółki akcyjnej w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego ze środków spółki… (art. 442).
- Badanie wartości wkładów niepieniężnych w związku z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego w spółce akcyjnej (art. 449 i 312).
- Badanie wyceny aktywów i pasywów spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, w związku z przekształceniem takiej spółki (art. 572) – biegły rewident.
- Raport z badania rachunkowości lub działalności sp. z o.o. (art. 223 i 225) – podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych.
6. . Inne usługi, które mogą być przeprowadzane przez biegłych rewidentów określone w Kodeksie spółek handlowych – charakterystyka usługi, jej przeprowadzanie i dokumentowanie
- Weryfikacja ceny udziału w sp. z o. o. (art.182 § 4 i art. 185 § 1)
- Weryfikacja wyceny akcji nienotowanych na rynku regulowanym w związku z wykupem akcji po istotnej zmianie przedmiotu działalności (art. 417 i 312)
- Weryfikacja wyceny akcji podlegających przymusowemu wykupowi od akcjonariuszy mniejszościowych (art. 418 i 312)
- Badanie planu połączenia spółek kapitałowych (art. 502 i 503)
- Badanie planu połączenia, gdy spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną jest spółka akcyjna, lub gdy jedną z łączących się spółek jest spółka komandytowo-akcyjna (art. 520)
- Badanie planu podziału spółki kapitałowej (art. 537)
Metody pracy:
Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o: zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, praca zespołowa, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz podręczniki i naukę własną słuchacza.
Efekty kształcenia:
Efektem kształcenia na kursie będzie:
- pogłębienie wiedzy w danej tematyce (module) związanej z wykonywaniem zawodu,
- uzyskanie możliwości wykonywania zawodu w kolejnym roku,
- utrwalenie umiejętności przewidywania skutków i ponoszenie odpowiedzialności za podjęte działania.
Warunki zaliczenia kursu:
Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych oraz zaliczenie testu. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie paragrafu 18 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632)
Warunki płatności:
Płatnik zobowiązuje się do zapłaty za szkolenie w terminie ustalonym przez Organizatora.
Santander Bank O/Nowy Sącz 16 1910 1048 3000 2861 1121 0001
Informacja o kadrze:
Monika Iwaniec
Biegły rewident, audytor wewnętrzny, doradca podatkowy, project manager IPMA, MBA. Uzyskała międzynarodowe tytuły oraz certyfikaty: w zakresie inżynierii finansowej: Expert En Banque Et Ingenierie Financiere MASTERE, Certified Project Manager IPMA. Jest trenerem Zarządzania Uniwersytetu Thames Valley w Londynie z potwierdzonymi kompetencjami w 6 obszarach certyfikacji, jej portfolio zostało wyróżnione przez Komisję ds. Certyfikacji , doktorant na wydziale prawa Krakowskiej Akademii. Prezes Zarządu firm konsultingowo-doradczej: The Way Consulting Sp. Z O.O., Kancelarii podatkowej „Audit” Sp. Z O.O. oraz szkoleniowej Bizleader Sp. Z O.O. Dyrektor ds. rozwoju w ogólnopolskich firmach m.in. PRACA.pl Sp. ZO.O. w Warszawie; - od 2010 r. Dyrektor finansowy w spółkach kapitałowych. W latach 1996-2001 Prezes Zarządu jednej ze spółek grupy kapitałowej DAEWOO-FSO; Likwidator w spółkach prawa handlowego. Jest autorką publikacji i wywiadów z zakresu finansów oraz szeroko rozumianych kadr m.in. w magazynie Controlling, Kadry. Trener w ogólnopolskich firmach szkoleniowych m.in. w INFOR, BDO, KIDP. Z powodzeniem przeprowadziła wiele restrukturyzacji oraz doradzała w zakresie zmiany strategii działania firmy, optymalizacji podatkowej oraz zatrudnienia. Jest autorką narzędzi: systemu ocen okresowych i wartościowania stanowisk pracy, wczesnego ostrzegania przed kryzysem w firmie i innych wspierających efektywne zarządzanie. Prelegent na Kongresie 20-lecia HR „Kadry & Expo 2011” Autorski temat: „Zarządzanie ryzykiem w modelu WSO”
Zapytaj o szkolenie
tel. 18 441 00 42
e-mail: biuro@nowysacz.skwp.pl
Biuro czynne:
poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00
Nie znalazłeś oferty dla siebie?
Poinformuj nas jakiego szkolenia szukasz: biuro@nowysacz.skwp.pl